19K İNCİR PARKURU


19K İNCİR PARKURU/GENEL BİLGİ
19 km. uzunluğundaki ve 800 m. irtifa kazanımlı 19K parkurunun başlama ve bitiş alanı Şahinyurdu Köyü piknik alanıdır. Parkurun tamamı toprak yol olup %70’i açık alanda koşulacak patikadır. İlk 5 km.si Bursa Gemlik Körfezi ve Mudanya manzarası eşliğinde koşulmaktadır. Sonra dere boyunca uzanan patikalardan geçilerek ormana girilmektedir. Orman içi tatlı çıkışları takip eden 1.km sert çıkıştan sonra 11.km de Şahin Tepesi’ne ulaşılmaktadır.
Şahin Tepesi’nden izleyeceğiniz eşsiz güzelliklerden sonra, kalan 5 km’lik etap dağ sırtındaki kıvrımlı iniş çıkışlardan koşulacak, yarışmacılar sona yaklaşmanın heyecanını yaşarken FİNİSH tatlı bir yorgunlukla noktalanacaktır. Geriye bakıldığında ise orada sadece zahmetle koşulmuş 19K’lık bir parkur değil, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek hoş ve tatlı anılar kalacaktır.

Katılım Koşulları ve Kurallar

Koşu Başlangıç
Şahinyurdu Köyü piknik alanından 15 Mayıs 2022 Pazar sabah saat: 09:00’da başlayacaktır
(Sadece 80K Gemlik merkezden başlayacaktır.)

Kayıt/İptal/Devir
-Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilecektir.
-Erken kayıtta sayı kontenjanı yoktur.
-İndirim kuponu verilmeyecektir.
-30/04/2022 tarihine kadar kayıtlar mazeret göstermeksizin bir başka yarışmacıya ya da bir sonraki yıla  DEVİR yapılabilecektir.
-30/04/2022 tarihine kadar farkını ödeyerek parkur değişikliği yapabilecektir.
-İptal işlemi yapılmayacaktır.
-Kayıt yaptırıp gelemeyen yarışmacıların çantaları, koşu tişörtü ve sponsor hediyeleri bildirecekleri kişiye teslim edilecektir.
-Paralimpik kategori kayıtları ilerki yıllarda yapılacaktır

-Kayıtlar www.sahinyurduultra.com adresinden kredi kartı veya havale yoluyla yapılabilmektedir.
-Son kayıt  tarihi  12/Mayıs /2022’dir. 

19K Lisans yada Sağlık Raporu istenmez.

19K İNCİR PARKURU KATILIM ÜCRETİ

KAYIT ÜCRETİ: 270 TL

SON KAYIT TARİHİ 12/05/2022 Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:
- Göğüs numarası
- Zaman ölçümü
- Koşu tişörtü
- Çanta
- Parkur boyunca CP noktalarında yiyecek-içecek desteği
- Koşu sonrası yemek ikramı
- Koşuyu belirlenen süreler içerisinde tamamlayan yarışmacılara özel “Parkur Tamamlama Madalyası”

İstasyonlar


Bitirme süresi içinde bitiremeyenler sadece dereceye giremeyeceklerdir, parkur üzerinde müdahale edilmeyecek yarışı bitirmeleri beklenecektir bitirenler anı madalyasını alacaktır.Maksimum Bitirme Süresi
19K Bitirme süresi 5 saattir.

Ödül Töreni ve Ödüller
-15/05/2022 Pazar günü saat 16:00’da ödül töreni yapılacaktır
-Dereceye giren yarışmacılara kupa ve şilt verilecektir.
-Ödüller ve sponsor ödülleri zaman içerisinde  açıklanacaktır.
-Para ödülü yoktur.

*şehirler arası yarışma ödülleri aşağıdadır.

Kategoriler

Yaş Kategorileri
Kadınlar Erkekler
En Hızlı Koşan Genel Klasman En Hızlı Koşan Genel Klasman
Ultra Şehir Takım 1.(1-2-3) Ultra Şehir Takım 1.(1-2-3-4-5)
16-19-Yaş 2005-2001 16-19-Yaş 2005-2001
20-29-Yaş 2002-1993 20-29-Yaş 2002-1993
30-39- Yaş 1992-1983 30-39- Yaş 1992-1983
40-49-Yaş 1982-1973 40-49-Yaş 1982-1973
50-59-Yaş 1972-1963 50-59-Yaş 1972-1963
60-69-Yaş 1962-1953 60-69-Yaş 1962-1953
70+ Yaş -1952 70+ Yaş -1952

- Genelde kürsü yapanlar yaş kategorisinde kürsüye çağrılmaz. 

Türkiye şehirler arası ULTRA ŞEHİR Yarışması (Yeni Kategori)

Açıklama: Türkiye’de son zamanlarda koşu konusunda adeta bir devrim yaşanıyor. Hemen hemen her ilde koşuyla ilgilenen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu son derece sevindirici bir olay. Yarış organizasyonları ,koşu grupları, sosyal medya ve bu işe gönül verenler sayının daha da artmasına katkı sağlıyor. Koşmak her ne kadar bazı kesim için anlamsız olsa da çoğu kesim için hayalini kurmak bile güzel. Geçmişte örneklerimiz çok olmasa da günümüzde yetenekli, başarılı, araştırmacı, özverili pek çok sporcu yetişmekte. Yani insanlar artık spor yapmayı seviyor.

    Her ne kadar ULTRA ŞEHİR  kategorisine teşvik amaçlı küçük ödüller koysak da   biliyoruz ki yapılan bazı şeylerin maddi karşılığı yok,  fakat  buradaki amaç; yarışmacıların tamamını heyecanlandırmak, aynı şehirden yarışmacıların kaynaşmaları, önden gidenlerin arkadan gelenlerle ilgilenmesi, spora teşvik, sporda devamlık, yardımlaşma, dayanışma, birlikte yapabiliriz duygusu ve yeni dostluklar kurmaktır.

ŞEHİRLER ARASI ULTRA MARATON  (Yeni Kategori)

Kategori nedir ve nasıl oluşuyor?
1.Oturduğunuz şehirden birbirinizden habersiz yada ekip halinde istediğiniz parkura (80K-35K-19K) kaydınızı yapıyorsunuz ayrıca bir işlem yapmıyorsunuz.

2. Parkura oturduğunuz şehirden ister 50 kişi katılsın ister 5 kişi, biz şehrin ilk bitiren erkekler 5 kadınlar 3 kişinin bitirme sürelerini alıp diğer şehirler ile değerlendirmeye alıyoruz. En kısa sürede bitiren şehri 1. olarak seçiyoruz. Erkekler ve kadınlar aynı şehirden olma zorunluluğu yok.

 3.Her parkurun bitirme süreleri var. 80K 16 saat/35K 7 saat /19K 5 saat bitirme süresi içinde bitiremeyen değerlendirmeye alınmıyor

 4.Katıldıkları parkurda erkeklerden 4 kişi veya kadınlardan 2 kişi bitirse bile değerlendirmeye alınmıyor

5.Yarışmada TAF tarafından gözlemci hakem bulunacaktır. Yarış kurallarına uymayarak süre veya men cezalarını oluşturulan Teknik Kurul tarafından oy çokluğu ile verilecektir.

6. Şehirler arası kategoriye giremeyen yarışmacılar genel kategoriye ve yaş kategorisine girerler kupa ve sponsor ödüllerini alırlar.

7. Kategoride İstanbul Avrupa ve İstanbul Asya yakası olarak değerlendirmeye alınacaktır. Hiç bir şehre katılımcı kısıtlaması yoktur. Her ilçe bulunduğu şehri adına kategoriye girer

8.80K, 35K ve 19K kayıt yaptıran her katılımcı ikametgah adresinin bulunduğu şehir adına kategoriye girer. Ödül töreninden önce SADECE Kazanan şehir İkametgah belgesini beyan etmek zorundadır. Yazlık, kışlık ve iş adresleri kabul edilmeyecektir. yarışmacıların katılımcı listesinde katıldıkları şehir yazmaktadır. Gerçek dışı beyanlar için diğer yarışmacılar tarafından yarış gününe kadar organizasyona itiraz süresi vardır. Yarış günü itiraz kabul edilmeyecektir.

SONUÇ OLARAK; Yarışmacılar katıldıkları parkur içinde hem kendi şehrindeki arkadaşları ile yarışıyor hem de şehirler arasında yarışıyorlar, yarışmacıların Şehirler arası kategori değerlendirmesine girebilmeleri için  TEK ŞART yarış kuralları dahilinde, bitirme süresi içinde  katıldıkları şehirden erkeklerden 5 kişinin kadınlardan ise 3 kişinin yarışmayı bitirmiş olması gerekiyor.


ÖRNEK Erkekler olarak İzmir’den 80K parkuruna 15 kişi katılmış ve 15 kişi de yarışı bitirmiş ya da 10 kişi bitirmiş. Organizasyon olarak biz en iyi sürede bitiren 5 kişinin bitirme sürelerini alarak 1.şehri seçiyoruz. şöyle ki İzmir den yarışmaya katılanların bitirme sürelerini örnek verelim.
İzmir 1. Genelde 6. Bitirme süresi 9 saat
İzmir 2. Genelde 10. Bitirme süresi 10 saat
İzmir 3. Genelde 15. Bitirme süresi 11 saat
İzmir 4. Genelde 22. Bitirme süresi 12 saat
İzmir 5. Genelde 35. Bitirme süresi 14 saat
Bu süreleri topladığımızda 56 saat eder. Bu süreden daha iyi bitiren şehir çıkmaz ise İzmir 1.olur. Aynı kural 35K ve 19K içinde geçerlidir.
80K dereceye giren 5 erkek yarışmacıların her birine 1 adet cumhuriyet altını
80K dereceye giren 3 kadın yarışmacıların her birine 1 adet cumhuriyet altını
35K dereceye giren 5 erkek yarışmacıların her birine 1 adet çeyrek altın
35K dereceye giren 3 kadın yarışmacıların her birine 1 adet çeyrek altın
19K dereceye giren 5 erkek yarışmacıların her birine 1 adet gram altın
19K dereceye giren 3 kadın yarışmacıların her birine 1 adet gram altın
9K da Ultra şehir kategorisi yoktur

Kategorinin oluşmaması veya yarışmayı bitiren şehirlerin çıkmaması durumunda altın ödülleri verilmeyecektir.


Genelde en uzun süre koşan (Yeni Kategori)
-5 saat zaman sınırı içinde koşuyu bitiren son üç kişiye verilecektir.

Zorunlu Malzemeler
-Telefon
-Göğüs numarası
-Zamanlama çipi
-Koşu ayakkabısı
-Yağmurluk (Hava durumuna göre bilgi verilecek.)

CP Noktaları ve İkramlar
 -Yarış boyunca katı ve sıvı yiyeceklerin teminini organizasyon sağlayacaktır.
-CP noktasındaki yiyecek-içecek ikramları, kayıt sırasında verdiğiniz bilgiler dikkate alınarak hazırlanacaktır.
-Mesafe ve ihtiyaca göre sıvı, sıcak ve katı yiyecekler farklılık göstereceğinden bu farklılıklar sporcunun ihtiyacını karşılayacak düzeyde tutulacaktır.
-Koşucular belirli CP noktalarına yiyecek içecek bırakabileceklerdir.

Parkur İşaretleri
Parkur boyunca tüm güzergah gözle seçilebilir şekilde işaretlenecek, kritik noktalarda ise ayrıca mutlaka yönlendirici elemanlar görev yapacaktır. Parkurun belirli kısmından itibaren karanlıkta alınacak güzergaha reflektif işaretler konulacaktır. Şayet yarış sırasında bir süre işaretleme görmeyecek olursanız mutlaka geriye dönüp doğru yolda olup olmadığınızı kontrol ediniz. Yine de organizasyon, karıştırabileceğiniz bazı kritik noktalara ekstradan “YANLIŞ YOLDASINIZ” ibaresi yazılı tabelalar koyacaktır. Keskin dönüşlere gelmeden 100 m önce çift renk kuşaklar kullanılacaktır. Organizasyon yarış öncesinde parkurda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Yapılan değişiklikler yarış öncesinde yarışmacılara duyurulacaktır.

Parkurların bir kısmı trafiğe açık yollardan geçebilir. Trafik kurallarına uymak ve araçlara dikkat edip emniyetli geçiş yapmak katılımcının sorumluluğundadır. 

Güvenlik ve Tıbbi Yardım 
Yarışmacıların güvenlik ve sağlığı organizasyonca sağlanacaktır.

Yarışı Bırakma
 Koşucu tek başına işaretli parkur dışına kesinlikle çıkmamalıdır. İki kontrol noktası arasında vazgeçme kararı verilmesi durumunda, koşucu en yakın kontrol noktasına giderek bilgi vermelidir. Yarışın kısmen veya tamamen durmasına sebep olacak olumsuz hava koşulları söz konusu olduğunda, koşucuların mümkün olan en hızlı şekilde parkurdan alınması organizasyonca sağlanacaktır.

Cezalar ve Diskalifiye
Yarışla ilgili verilecek ceza ve diskalifiye kararları ETİK KURULU tarafından belirlenecektir.
Yarış parkurunun kısaltılması
Zorunlu malzemenin bulunmaması
Zorunlu ekipmanın kontrol edilmesinin reddedilmesi
Herhangi bir nedenle doğayı kirletmek
Yarış sırasında diğer yarışmacıları ya da organizasyonu tehdit ya da rahatsız etmek, zarar verici davranışlarda bulunmak
Zor durumda kalan diğer yarışmacıya yardım etmemek
Yarışma dışı yardım almak
Hile yapmak (örn. taşıma aracı kullanmak gibi)
Göğüs numarası ve çip eksikliği
Bir kontrol noktasından geçiş eksikliği
Yarış direktörlerinden, yarış görevlilerinden, doktorlardan veya arama ve kurtarma personelinden gelen yönlendirmeye ya da direktiflere uymayı reddetmek
Zaman sınırından sonra kontrol noktasından ayrılma

Sonuçlar 
Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar www.sahinyurduultra.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar kategoriler üzerinden değerlendirilecektir

Servis
Cp noktalarında koşuyu bırakanlar bitiş noktasına servisle getirilecektir.
Gemlik merkezden bitiş alanına, bitiş alanından Gemlik merkeze servis olacaktır.

Kamp Alanı ve Kurallar
Bitiş noktası olan Şahinyurdu Köyü piknik alanında kamp alanı vardır.

Ağaç Dikme/Kuş Evi
Bitiş alanına çınar fidanı dikilecek.
Kuş evi yapılacak.

Bekleme alanı
Koşucu ve koşucu yakınları için bekleme alanı ve ikramlar yapılacaktır.

Feragatname
Sahinyurdu Ultra Trail'e kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz. 

Bilgi Alma/Duyurular
Mail : info@yorulmazlar.com
Whatsapp hattı: 532 3684200
yarış alanı Bilgi Masası
bilgi alabilirsiniz.
Duyurular, sahinyurduultra instagram hesabından yapılacaktır.

Ödemeyi Havale olarak göndermek isteyenler için IBAN numaramız

Garanti Bankası/ Serap Bayır

TR48 0011 1000 0000 0090 4006 37

Örnek olma/Hatırlatma
Yolculuk esnasında,Gemlik ilçesinde,Şahinyurdu köyünde,Parkur üzerinde
Kendine saygı/İnsana saygı/Hayvana saygı/Doğaya saygı bekliyoruz.
Keyif alacağınız bir koşu dileğiyle, tüm sporculara başarılar diliyoruz.
"Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim"
K.Atatürk