Şahinyurdu

Bursa Gemlik merkez bucağına bağlı bir köy

Şahinyurdu Ultra, adını Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı 9 km uzaklıktaki Şahinyurdu Köyü’nden almıştır. Ultra maratonun yapılacağı “Armutlu Yarımadası”; Gemlik, Orhangazi, Yalova, Çınarcık ve Armutlu beşgeni arasında kalan ve ortalama 900 metre rakımlı, tatlı-sert iniş çıkışları olan nadide bir coğrafi bölgedir.insan nüfusunun kalabalık olduğu Marmara bölgesin de doğal yapısıyla  kendini adete korumaya almıştır.
Parkur boyunca 1 ila 1000 m arasında değişen rakımların deneyimlendiği bölgede muazzam bir biyoçeşitlilik göze çarpmakta olup, bölge ayrıca termal turizme hayat veren sıcak su kaynakları ile de şöhret yapmıştır.

Parkurda sizi neler bekliyor?
* Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün beyaz taşlarla döşeli devasa “K.Atatürk” imzası
* Zamana meydan okuyan asırlık ulu çınarların yanı sıra, siz parkurda koşarken; gürgen, meşe, ıhlamur ağaçlarının oluşturduğu kesif ormanlar, gökyüzünü göstermede size cimrilik edecek; ormandan çıktığınız anlarda ise yorgun ayaklarınız Marmara’nın bozkır ve yaylarında keyifle adımlamaya devam edecektir.
* Parkur, koşuculara, hayat kaynağı suyun farklı doğal görünümleri bakımından da enfes bir ziyafet çekecektir. Gözünüz kâh masmavi ufuklarda denize batan güneşi, kâh karayla denizin kucaklaştığı körfezleri, kâh İznik Gölü’nün eşsiz güzelliğini seyre dalacak; yanından geçtiğiniz derelerin şırıltısı yukarıdan akan şelalelerin çağıltısına karışacak; buz gibi akan çeşmeler ise hararetinizi kesecektir.
Ayrıca, hayvan dostlarımız inek, koyun, keçi ve onlara çobanlık eden köpeklerin meraklı ve sempatik bakışları sayesinde parkurda kendinizi yalnız da hissetmeyeceksiniz… Göğe baktığınızda ise kuşları ve adeta onlar gibi süzülüp manevra yapan uçakları görebilirsiniz…
Sözün özü: Tek noktadan üç şehir ve dört ilçeyi aynı anda görebileceğiniz Şahinyurdu Ultra’da, Marmara’nın terasından dört bir yanınızı “kuş bakışıyla” değil “şahin bakışıyla” izleyeceksiniz.
Kesintisiz Merak, Sürekli Heyecan !